Organy w kościele


W naszym kościele na chórze muzycznym znajdują się organy piszczałkowe wykonane przez firmę „Krukowski i Syn” z Piotrkowa Trybunalskiego. Organy organmistrza Krukowskiego z naszego miasta znajdują się w wielu kościołach nie tylko regionu piotrkowskiego, lecz także całego kraju. Więcej informacji o organmistrzu Krukowskim można znaleźć w tym artykule – przeczytaj.

Jest to aktualnie jeden z najlepszych instrumentów w Piotrkowie Trybunalskim – posiada 15 głosów i 2 manuały. Traktura gry jest pneumatyczna, organista siedzi przodem do ołtarza. W 2003 roku wymieniony został silnik organów.

Dnia 18. października 2018 roku, na wniosek Parafii, decyzją Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków organy zostały wpisane do rejestru zabytków.

W roku 2020 piotrkowskie organy w kościele ewangelickim zostały poddane gruntownej renowacji/konserwacji przez „Firma Konserwatorska – Mariusz Kurman” z Łodzi natomiast część mechaniczna została wyremontowana przez firmę „Organmistrzostwo – Andrzej Sutowicz” z m. Brzeski.


Dyspozycja organów: